"O pamięć dla poległych, o chleb i godność dla dzieci" - pod takim hasłem przeszedł ulicami stolicy podkarpacia marsz zorganizowany przez Narodowy Rzeszów. Miał on przypomnieć o nierozliczonych zbrodniach komunistycznych związanych z miesiącem grudniem i oddać hołd poległym z rąk czerwonych oprawców. Druga jego część natomiast dotyczyła bieżących problemów ekonomiczno-bytowych Polaków. Manifestacja, na którą stawili się nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale także patrioci z większości miast województwa zgromadziła około 500 osób.
Marsz podzielony na dwie części tematyczne startował sprzed Urzędu Wojewódzkiego. Po słowach wstępu od przedstawiciela Narodowego Rzeszowa oraz od przewodniczącego rzeszowskiej Solidarności uformowaliśmy kolumnę startową i po godzinie 17 ruszyli w trasę. Na czele tej kolumny niesiony był baner z hasłem przewodnim marszu. Do niego odwołowały się też dwa transparenty niesione po bokach: "Norymberga dla komuny" oraz wers ze znanej piosenki o wydarzeniach masakry w grudniu 1970 - "Za chleb i wolność i nową Polskę". Oprócz tego niesione były flagi i transparenty poszczególnych organizacji. I tak poza rzecz jasna flagą Narodowego Rzeszowa, można było zauważyć banery Dębickich Patriotów, Młodzieży Wszechpolskiej, Autonomicznych Nacjonalistów ze Stalowej Woli, Patriotycznego Mielca, Narodowego Odrodzenia Polski. Na marszu obecni byli również kibice Resovii Rzeszów, patrioci z Leżajska i działacze ONR-u. W górze powiewały natomiast flagi Solidarności, która objęła patronat nad wydarzeniem i której członkowie i sympatycy również w sporej liczbie stawili się na Marszu.
Idąc ulicą grunwaldzką po kościół farny manifestanci wykrzykiwali hasła związane z pierwszą częścią tematyczną manifestacji: Grudzień 70 - rewolta na Wybrzeżu, Za chleb i wolność i nową Polskę, Stan wojenny pamiętamy, Znajdzie się cela dla Jaruzela, Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę, Chwała poległym - hańba zbrodniarzom, Norymberga dla komuny, Stan wojenny - zbrodnia na narodzie. Pochód zatrzymał się pod krzyżem misyjnym przy kościele farnym, czyli miejscu gdzie od lat w Rzeszowie oddawany jest hołd ofiarom stanu wojennego. Manifestanci wysłuchali tutaj dwóch przemówień" przedstawiciela Solidarności i Narodowego Rzeszowa. Nasz działacz w krótkiej mowie przypomniał o istocie wydarzeń na Wybrzeżu oraz wprowadzeniu stanu wojennego podkreślając jakie zło się za tym kryło. Przypomniał również, że zbrodnie komunistyczne pozostają do dziś właściwie nierozliczone, zaś oprawcy żyją w nieporównywalnie lepszym komforcie niż ich ofiary. Ta część manifestacji to był także głos młodego pokolenia, które nie zostało urobione przez propagandę w przeświadczeniu o rzekomym mniejszym źle, jakim miał być stan wojenny. Teza ta oczywiście nie wytrzymuje próby w zderzeniu z argumentacją historyków. Po obu mowach złożone zostały kwiaty oraz znicze, by po małym przegrupowaniu ruszyć w drugą część manifestacji.
Ta z kolei tak jak informowaliśmy dotyczyła aktualnych problemów i zjawisk w naszym kraju. O zasadności takie formuły manifestacji łączącej w sobie motywy historyczne i obecne pisaliśmy na blogu w zapowiedziach. Ruszając w trasę drugiej części marszu rozdaliśmy w tłumie transparenty tematyczne z hasłami części problemów, które chcieliśmy podnieść i zaakcentować. Znalazły się na nich następujące hasła: Wolność Praca Nacjonalizm, European Union is the cancer, natonalism is the answer, Stop represjom POlityczny, ABWera patriotów poniewiera, Precz z czerwoną demokracją, GMO (przekreślone), osZUSt, Pakiet klimatyczny ekoterror tragiczny oraz Na nic dziś pisowskie slogany - traktat lizboński został podpisany 13.12.07. Ten ostatni transparent odnosił się do ostatnich działań Pis, który po sukcesie Marszu Niepodległości jawnie dał do zrozumienia, że wzrastająca siła narodowców jest mu nie na rękę i sam zaczął podnosić retorykę niepodległościową na swoim marszu w grudniu. Do tego jednak jest kompletnie nieuprawniony, gdyż wspomniany traktat był negocjowany, podpisany i ratyfikowany w głównej mierze przez to środowisko. Manifestanci przez całą trasą wznosili jeszcze oczywiście okrzyki m.in.: Idzie młode pokolenie - niesie Polsce odrodzenie, Młodzi Aktywni Radykalni, Nie Irlandia nie Cichago - praca w Polsce dla Polaków, Nowa emigracja - droga donikąd, Donald matole chce godnej pracy po szkole, Złodziejski ZUS - legalna mafia, Niespełnione rządu obietnice - w mediach trotyl i kibice, Unia Europejska banda złodziejska. Po dotarciu na plac przed pomnikiem Armii Krajowej nastąpiły kolejne dwa przemówienia, znów przewodniczącego Solidarności i naszego działacza. W dużym skrócie dotyczyły one problemów, które zaznaczyliśmy w zapowiedzi marszu oraz na transparentach i okrzykach: bezrobocia, drożyzny, emigracji zarobkowej, oszukanego pokolenia polskich studentów, umów śmieciowych, wieku emerytalnego, braku suwerenności politycznej naszego państwa, inwigilacji i prześladowań ze strony władz, propagandy medialnej oczerniającej środowiska narodowe i kilku innych. Całość zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego, po czym manifestacja mająca w całości spokojny przebieg została rozwiązana.
Manifestacja w naszym zamyśle miała być społecznym głosem sprzeciwu polskiej młodzieży wobec problemów trapiących obecnie Polaków i zagrożeń dla naszej Ojczyzny. Połączone to było z upamiętnieniem rocznic historycznych, ponieważ w naszym uznaniu mechanizm zachowania się władzy (jej pogarda dla szarego człowieka i myślenie tylko o interesie partyjnym) który doprowadził do wydarzeń grudniowych i stanu wojennego w III RP nie uległ kompletnie zmianie. Marszem tym chcieliśmy wysłać sygnał, że polskie środowiska nacjonalistyczne chcą być i są blisko drażliwych spraw społecznych i realnie bronią polskiej racji stanu. Taki kurs chcemy obrać jako organizacja i mamy nadzieję, iż ten marsz to dobry tego początek. Tym samym jesteśmy zadowoleni z przebiegu manifestacji, która wypadła przyzwoicie. Na koniec chcielibyśmy natomiast podziękować wszystkim, którzy na nią przybyli, głównie z z innych podkarpackich organizacji i miast. Osobne podziękowania należą się rzeszowskiej Solidarności za pomoc organizacyjną.
Zdjęcia z marszu w dziale Galeria